Tirana

Sot

16:00
12°C
E hapur, pak re
Era: 1.3 m/s
19:00
8°C
Pjesërisht me re
Era: 1.1 m/s
1:00
6°C
Qiell i hapur
Era: 0.7 m/s
7:00
6°C
Pjesërisht me re
Era: 1.1 m/s

Nesër

13:00
16°C
Pjesërisht me re
Era: 2.0 m/s
7:00
6°C
Pjesërisht me re
Era: 1.1 m/s
13:00
16°C
Pjesërisht me re
Era: 2.0 m/s
19:00
9°C
Qiell i hapur
Era: 1.0 m/s

Pasneser

7:00
6°C
Qiell i hapur
Era: 0.7 m/s
1:00
7°C
Qiell i hapur
Era: 0.7 m/s
7:00
6°C
Qiell i hapur
Era: 0.7 m/s
13:00
17°C
Qiell i hapur
Era: 0.6 m/s

Parashikimi Javor

E Merkure
02 Dhj
01:00
6°C
Qiell i hapur
0mm shi
1026.6hPa
07:00
6°C
Pjesërisht me re
0mm shi
1027.2hPa
13:00
16°C
Pjesërisht me re
0mm shi
1027.6hPa
19:00
9°C
Qiell i hapur
0mm shi
1027.8hPa
E Enjte
03 Dhj
01:00
7°C
Qiell i hapur
0mm shi
1028.5hPa
07:00
6°C
Qiell i hapur
0mm shi
1029.0hPa
13:00
17°C
Qiell i hapur
0mm shi
1029.5hPa
19:00
10°C
Pjesërisht me re
0mm shi
1030.6hPa
E Premte
04 Dhj
01:00
9°C
Qiell i hapur
0mm shi
1031.8hPa
07:00
7°C
Qiell i hapur
0mm shi
1031.7hPa
13:00
16°C
Qiell i hapur
0mm shi
1031.6hPa
19:00
10°C
Qiell i hapur
0mm shi
1031.8hPa
E Shtune
05 Dhj
01:00
8°C
Qiell i hapur
0mm shi
1031.5hPa
07:00
7°C
Pjesërisht me re
0mm shi
1030.8hPa
13:00
15°C
E hapur, pak re
0mm shi
1030.4hPa
19:00
10°C
Pjesërisht me re
0mm shi
1031.1hPa
E Diel
06 Dhj
01:00
8°C
Vranësirë
0mm shi
1031.6hPa
07:00
9°C
Pjesërisht me re
0mm shi
1031.2hPa
13:00
15°C
Qiell i hapur
0mm shi
1031.2hPa
19:00
10°C
E hapur, pak re
0mm shi
1031.9hPa
E Hene
07 Dhj
01:00
7°C
Qiell i hapur
0mm shi
1032.4hPa
07:00
6°C
Qiell i hapur
0mm shi
1032.0hPa
13:00
15°C
Qiell i hapur
0mm shi
1031.5hPa
19:00
10°C
Qiell i hapur
0mm shi
1032.0hPa
E Marte
08 Dhj
01:00
7°C
Qiell i hapur
0mm shi
1032.3hPa
07:00
6°C
Qiell i hapur
0mm shi
1032.0hPa
13:00
15°C
Qiell i hapur
0mm shi
1031.2hPa
19:00
9°C
E hapur, pak re
0mm shi
1030.9hPa

Pamje Satelitore >

Zmadho!
"copyright {2013} EUMETSAT"

Tirana ka nje klime subtropikale, ku cdo vere bie me shume se 40 mililitra shi, me vere te nxehte e me lageshtire dhe dimer relativisht te ftohte dhe te lagesht. Cdo vit ne rrethina bien rreshje debore por ne qytet rralle dhe regjistrohen vetem disa ore ne vit.

Bashkia e Tiranes eshte e pozicionuar ne kordinatat (41.33°N, 19.82°E), rreth 32 kilometra brenda ne toke. Lartesia mesatare eshte rreth 110 metra mbi nivelin e detit, me piken me te larte 1828m ne Malin me Gropa. Qyteti eshte i rrethuar kryesisht me kodra dhe Malin e Dajtit ne Lindjen.

Lumi i Tiranes pershkon mes per mes qytetin, ndersa Liqeni Artificial si dhe Liqeni i Paskuqanit, i Farkes dhe i Tufines perbejne burimet ujore te qytetit

Tirana ndodhet ne te njejtin paralel me Napolin, Madridin, Stambollin dhe ne te njejtin meridian me Budapestin dhe Krakoven

Tirana has a humid subtropical climate (Cfa in the Köppen climate classification) and receives just enough summer precipitation to avoid Köppen's Csa Mediterranean climate classification, since every summer month has more than 40 millimetres (1.6 in) of rainfall,[16] with hot and moderately dry/humid summers and cool and wet winters. Some snow falls almost every winter, but it usually melts quickly.

The Municipality of Tirana is located at (41.33°N, 19.82°E) in Tirana County, about 32 kilometers (20 mi) inland. Tirana's average altitude is 110 meters (360 ft) above sea level and its highest point measures 1,828 m (5,997.38 ft) at Mali me Gropa. The city is mostly surrounded by hills, with Dajti Mountain on the east and a slight valley opening on the north-west overlooking the Adriatic Sea in the distance. The Tiranë river runs through the city, as does the Lanë stream. The city borders the surrounding municipalities of Paskuqan, Dajt, Farkë, Vaqarr, Kashar and Kamëz.

The city has four artificial lakes: the Tirana Artificial Lake around which was built the Big Park, Paskuqani Lake, Farka Lake, and Tufina Lake.

Tirana is on the same parallel as Naples, Madrid, Istanbul, and New York, and on the same meridian as Budapest and Kraków.