Berlin

Sot

14:00
20°C
E hapur, pak re
Era: 4.1 m/s
18:00
19°C
Pjesërisht me re
Era: 2.9 m/s
0:00
12°C
Pjesërisht me re
Era: 1.3 m/s
6:00
13°C
Pjesërisht me re
Era: 1.4 m/s

Nesër

12:00
18°C
Qiell i hapur
Era: 0.1 m/s
6:00
13°C
Pjesërisht me re
Era: 1.4 m/s
12:00
18°C
Qiell i hapur
Era: 0.1 m/s
18:00
19°C
Pjesërisht me re
Era: 1.3 m/s

Pasneser

6:00
12°C
Pjesërisht me re
Era: 5.0 m/s
0:00
13°C
Pjesërisht me re
Era: 4.5 m/s
6:00
12°C
Pjesërisht me re
Era: 5.0 m/s
12:00
18°C
Rreshje të lehta
Era: 6.1 m/s

Parashikimi Javor

E Hene
05 Tet
00:00
12°C
Pjesërisht me re
0mm shi
1016.3hPa
06:00
13°C
Pjesërisht me re
0mm shi
1016.7hPa
12:00
18°C
Qiell i hapur
0mm shi
1016.6hPa
18:00
19°C
Pjesërisht me re
0mm shi
1014.5hPa
E Marte
06 Tet
00:00
13°C
Pjesërisht me re
0mm shi
1013.4hPa
06:00
12°C
Pjesërisht me re
0mm shi
1010.9hPa
12:00
18°C
Rreshje të lehta
0.7mm shi
1009.1hPa
17:00
19°C
Vranësirë
0mm shi
1006.7hPa
E Merkure
07 Tet
02:00
16°C
Vranësirë
0mm shi
1008.0hPa
08:00
14°C
Vranësirë
0mm shi
1009.3hPa
14:00
18°C
Vranësirë
0mm shi
1011.5hPa
20:00
16°C
Vranësirë
0mm shi
1014.0hPa
E Enjte
08 Tet
02:00
13°C
Pjesërisht me re
0mm shi
1016.5hPa
08:00
10°C
Vranësirë
0mm shi
1018.7hPa
14:00
16°C
Pjesërisht me re
0mm shi
1020.7hPa
20:00
12°C
Pjesërisht me re
0mm shi
1022.6hPa
E Premte
09 Tet
02:00
8°C
Pjesërisht me re
0mm shi
1024.5hPa
08:00
5°C
Pjesërisht me re
0mm shi
1025.9hPa
14:00
12°C
Vranësirë
0mm shi
1026.6hPa
20:00
9°C
Pjesërisht me re
0mm shi
1027.8hPa
E Shtune
10 Tet
02:00
6°C
Qiell i hapur
0mm shi
1029.8hPa
08:00
3°C
Qiell i hapur
0mm shi
1031.3hPa
14:00
10°C
Qiell i hapur
0mm shi
1031.3hPa
20:00
7°C
Qiell i hapur
0mm shi
1030.8hPa
E Diel
11 Tet
02:00
4°C
Qiell i hapur
0mm shi
1030.6hPa
08:00
3°C
Qiell i hapur
0mm shi
1029.7hPa
14:00
10°C
Pjesërisht me re
0mm shi
1027.6hPa
20:00
7°C
Pjesërisht me re
0mm shi
1026.1hPa

Pamje Satelitore >

Zmadho!
"copyright {2013} EUMETSAT"

Tirana ka nje klime subtropikale, ku cdo vere bie me shume se 40 mililitra shi, me vere te nxehte e me lageshtire dhe dimer relativisht te ftohte dhe te lagesht. Cdo vit ne rrethina bien rreshje debore por ne qytet rralle dhe regjistrohen vetem disa ore ne vit.

Bashkia e Tiranes eshte e pozicionuar ne kordinatat (41.33°N, 19.82°E), rreth 32 kilometra brenda ne toke. Lartesia mesatare eshte rreth 110 metra mbi nivelin e detit, me piken me te larte 1828m ne Malin me Gropa. Qyteti eshte i rrethuar kryesisht me kodra dhe Malin e Dajtit ne Lindjen.

Lumi i Tiranes pershkon mes per mes qytetin, ndersa Liqeni Artificial si dhe Liqeni i Paskuqanit, i Farkes dhe i Tufines perbejne burimet ujore te qytetit

Tirana ndodhet ne te njejtin paralel me Napolin, Madridin, Stambollin dhe ne te njejtin meridian me Budapestin dhe Krakoven

Tirana has a humid subtropical climate (Cfa in the Köppen climate classification) and receives just enough summer precipitation to avoid Köppen's Csa Mediterranean climate classification, since every summer month has more than 40 millimetres (1.6 in) of rainfall,[16] with hot and moderately dry/humid summers and cool and wet winters. Some snow falls almost every winter, but it usually melts quickly.

The Municipality of Tirana is located at (41.33°N, 19.82°E) in Tirana County, about 32 kilometers (20 mi) inland. Tirana's average altitude is 110 meters (360 ft) above sea level and its highest point measures 1,828 m (5,997.38 ft) at Mali me Gropa. The city is mostly surrounded by hills, with Dajti Mountain on the east and a slight valley opening on the north-west overlooking the Adriatic Sea in the distance. The Tiranë river runs through the city, as does the Lanë stream. The city borders the surrounding municipalities of Paskuqan, Dajt, Farkë, Vaqarr, Kashar and Kamëz.

The city has four artificial lakes: the Tirana Artificial Lake around which was built the Big Park, Paskuqani Lake, Farka Lake, and Tufina Lake.

Tirana is on the same parallel as Naples, Madrid, Istanbul, and New York, and on the same meridian as Budapest and Kraków.