Elbasan

Sot

14:00
21°C
Vranësirë
Era: 1.4 m/s
17:00
20°C
Pjesërisht me re
Era: 4.1 m/s
23:00
14°C
E hapur, pak re
Era: 1.0 m/s
5:00
11°C
Qiell i hapur
Era: 1.4 m/s

Nesër

17:00
22°C
Qiell i hapur
Era: 4.3 m/s
11:00
21°C
E hapur, pak re
Era: 0.9 m/s
17:00
22°C
Qiell i hapur
Era: 4.3 m/s
23:00
14°C
Qiell i hapur
Era: 0.6 m/s

Pasneser

11:00
23°C
Qiell i hapur
Era: 1.3 m/s
5:00
11°C
Qiell i hapur
Era: 0.8 m/s
11:00
23°C
Qiell i hapur
Era: 1.3 m/s
17:00
24°C
Qiell i hapur
Era: 3.2 m/s

Parashikimi Javor

E Premte
29 Maj
05:00
11°C
Qiell i hapur
0mm shi
1012.3hPa
11:00
21°C
E hapur, pak re
0mm shi
1013.5hPa
17:00
22°C
Qiell i hapur
0mm shi
1012.8hPa
23:00
14°C
Qiell i hapur
0mm shi
1015.0hPa
E Shtune
30 Maj
05:00
11°C
Qiell i hapur
0mm shi
1014.8hPa
11:00
23°C
Qiell i hapur
0mm shi
1015.6hPa
17:00
24°C
Qiell i hapur
0mm shi
1014.5hPa
E Diel
31 Maj
02:00
15°C
Qiell i hapur
0mm shi
1016.0hPa
08:00
21°C
Pjesërisht me re
0mm shi
1015.8hPa
14:00
25°C
Pjesërisht me re
0mm shi
1016.3hPa
20:00
21°C
Pjesërisht me re
0mm shi
1016.4hPa
E Hene
01 Qer
02:00
16°C
Pjesërisht me re
0mm shi
1016.9hPa
08:00
22°C
Vranësirë
0.5mm shi
1017.4hPa
14:00
26°C
Shi
1.4mm shi
1016.6hPa
20:00
22°C
Qiell i hapur
0mm shi
1016.7hPa
E Marte
02 Qer
02:00
16°C
Qiell i hapur
0mm shi
1016.7hPa
08:00
22°C
Pjesërisht me re
0mm shi
1017.1hPa
14:00
27°C
Rreshje shiu
3.0mm shi
1015.2hPa
20:00
21°C
E hapur, pak re
0mm shi
1016.3hPa
E Merkure
03 Qer
02:00
17°C
Qiell i hapur
0mm shi
1015.9hPa
08:00
22°C
E hapur, pak re
0mm shi
1016.8hPa
14:00
27°C
E hapur, pak re
0mm shi
1015.7hPa
20:00
21°C
Qiell i hapur
0mm shi
1016.5hPa
E Enjte
04 Qer
02:00
17°C
Pjesërisht me re
0mm shi
1017.3hPa
08:00
22°C
Rreshje shiu
2.0mm shi
1017.9hPa
14:00
23°C
Rreshje shiu të forta
18.1mm shi
1017.4hPa
20:00
18°C
Shi i fortë
5.3mm shi
1017.7hPa

Pamje Satelitore >

Zmadho!
"copyright {2013} EUMETSAT"

Tirana ka nje klime subtropikale, ku cdo vere bie me shume se 40 mililitra shi, me vere te nxehte e me lageshtire dhe dimer relativisht te ftohte dhe te lagesht. Cdo vit ne rrethina bien rreshje debore por ne qytet rralle dhe regjistrohen vetem disa ore ne vit.

Bashkia e Tiranes eshte e pozicionuar ne kordinatat (41.33°N, 19.82°E), rreth 32 kilometra brenda ne toke. Lartesia mesatare eshte rreth 110 metra mbi nivelin e detit, me piken me te larte 1828m ne Malin me Gropa. Qyteti eshte i rrethuar kryesisht me kodra dhe Malin e Dajtit ne Lindjen.

Lumi i Tiranes pershkon mes per mes qytetin, ndersa Liqeni Artificial si dhe Liqeni i Paskuqanit, i Farkes dhe i Tufines perbejne burimet ujore te qytetit

Tirana ndodhet ne te njejtin paralel me Napolin, Madridin, Stambollin dhe ne te njejtin meridian me Budapestin dhe Krakoven

Tirana has a humid subtropical climate (Cfa in the Köppen climate classification) and receives just enough summer precipitation to avoid Köppen's Csa Mediterranean climate classification, since every summer month has more than 40 millimetres (1.6 in) of rainfall,[16] with hot and moderately dry/humid summers and cool and wet winters. Some snow falls almost every winter, but it usually melts quickly.

The Municipality of Tirana is located at (41.33°N, 19.82°E) in Tirana County, about 32 kilometers (20 mi) inland. Tirana's average altitude is 110 meters (360 ft) above sea level and its highest point measures 1,828 m (5,997.38 ft) at Mali me Gropa. The city is mostly surrounded by hills, with Dajti Mountain on the east and a slight valley opening on the north-west overlooking the Adriatic Sea in the distance. The Tiranë river runs through the city, as does the Lanë stream. The city borders the surrounding municipalities of Paskuqan, Dajt, Farkë, Vaqarr, Kashar and Kamëz.

The city has four artificial lakes: the Tirana Artificial Lake around which was built the Big Park, Paskuqani Lake, Farka Lake, and Tufina Lake.

Tirana is on the same parallel as Naples, Madrid, Istanbul, and New York, and on the same meridian as Budapest and Kraków.