Sot

4:00
5°C
Shi
Era: 0.5 m/s
7:00
5°C
Rreshje të lehta
Era: 0.8 m/s
13:00
6°C
Vranësirë
Era: 2.5 m/s
19:00
5°C
Vranësirë
Era: 4.2 m/s

Nesër

13:00
3°C
Shi
Era: 2.2 m/s
7:00
2°C
Shi i fortë
Era: 3.2 m/s
13:00
3°C
Shi
Era: 2.2 m/s
19:00
2°C
Vranësirë
Era: 1.6 m/s

Pasneser

7:00
1°C
Pjesërisht me re
Era: 0.4 m/s
1:00
1°C
Vranësirë
Era: 1.2 m/s
7:00
1°C
Pjesërisht me re
Era: 0.4 m/s
13:00
5°C
Vranësirë
Era: 0.5 m/s

Parashikimi Javor

E Premte
27 Nen
01:00
3°C
Shi
3.1mm shi
1008.5hPa
07:00
2°C
Shi i fortë
5.0mm shi
1009.2hPa
13:00
3°C
Shi
1.6mm shi
1009.0hPa
19:00
2°C
Vranësirë
0mm shi
1008.8hPa
E Shtune
28 Nen
01:00
1°C
Vranësirë
0mm shi
1008.9hPa
07:00
1°C
Pjesërisht me re
0mm shi
1009.4hPa
13:00
5°C
Vranësirë
0mm shi
1009.8hPa
19:00
4°C
Pjesërisht me re
0mm shi
1012.1hPa
E Diel
29 Nen
01:00
4°C
Vranësirë
0mm shi
1015.1hPa
07:00
3°C
Vranësirë
0mm shi
1018.3hPa
13:00
6°C
Qiell i hapur
0mm shi
1020.7hPa
19:00
2°C
Qiell i hapur
0mm shi
1023.0hPa
E Hene
30 Nen
01:00
-1°C
Pjesërisht me re
0mm shi
1026.9hPa
07:00
-2°C
Pjesërisht me re
0mm shi
1029.7hPa
13:00
8°C
Qiell i hapur
0mm shi
1029.4hPa
19:00
1°C
Qiell i hapur
0mm shi
1029.2hPa
E Marte
01 Dhj
01:00
1°C
Pjesërisht me re
0mm shi
1028.4hPa
07:00
-1°C
Qiell i hapur
0mm shi
1030.4hPa
13:00
11°C
Qiell i hapur
0mm shi
1030.2hPa
19:00
6°C
Qiell i hapur
0mm shi
1030.5hPa
E Merkure
02 Dhj
01:00
1°C
Qiell i hapur
0mm shi
1030.1hPa
07:00
-1°C
Pjesërisht me re
0mm shi
1026.9hPa
13:00
13°C
Qiell i hapur
0mm shi
1023.0hPa
19:00
8°C
Pjesërisht me re
0mm shi
1025.3hPa
E Enjte
03 Dhj
01:00
5°C
Pjesërisht me re
0mm shi
1027.4hPa
07:00
4°C
E hapur, pak re
0mm shi
1029.9hPa
13:00
11°C
Qiell i hapur
0mm shi
1029.5hPa
19:00
7°C
Qiell i hapur
0mm shi
1029.3hPa

Pamje Satelitore >

Zmadho!
"copyright {2013} EUMETSAT"

Tirana ka nje klime subtropikale, ku cdo vere bie me shume se 40 mililitra shi, me vere te nxehte e me lageshtire dhe dimer relativisht te ftohte dhe te lagesht. Cdo vit ne rrethina bien rreshje debore por ne qytet rralle dhe regjistrohen vetem disa ore ne vit.

Bashkia e Tiranes eshte e pozicionuar ne kordinatat (41.33°N, 19.82°E), rreth 32 kilometra brenda ne toke. Lartesia mesatare eshte rreth 110 metra mbi nivelin e detit, me piken me te larte 1828m ne Malin me Gropa. Qyteti eshte i rrethuar kryesisht me kodra dhe Malin e Dajtit ne Lindjen.

Lumi i Tiranes pershkon mes per mes qytetin, ndersa Liqeni Artificial si dhe Liqeni i Paskuqanit, i Farkes dhe i Tufines perbejne burimet ujore te qytetit

Tirana ndodhet ne te njejtin paralel me Napolin, Madridin, Stambollin dhe ne te njejtin meridian me Budapestin dhe Krakoven

Tirana has a humid subtropical climate (Cfa in the Köppen climate classification) and receives just enough summer precipitation to avoid Köppen's Csa Mediterranean climate classification, since every summer month has more than 40 millimetres (1.6 in) of rainfall,[16] with hot and moderately dry/humid summers and cool and wet winters. Some snow falls almost every winter, but it usually melts quickly.

The Municipality of Tirana is located at (41.33°N, 19.82°E) in Tirana County, about 32 kilometers (20 mi) inland. Tirana's average altitude is 110 meters (360 ft) above sea level and its highest point measures 1,828 m (5,997.38 ft) at Mali me Gropa. The city is mostly surrounded by hills, with Dajti Mountain on the east and a slight valley opening on the north-west overlooking the Adriatic Sea in the distance. The Tiranë river runs through the city, as does the Lanë stream. The city borders the surrounding municipalities of Paskuqan, Dajt, Farkë, Vaqarr, Kashar and Kamëz.

The city has four artificial lakes: the Tirana Artificial Lake around which was built the Big Park, Paskuqani Lake, Farka Lake, and Tufina Lake.

Tirana is on the same parallel as Naples, Madrid, Istanbul, and New York, and on the same meridian as Budapest and Kraków.