Sot

5:00
11°C
Pjesërisht me re
Era: 1.6 m/s
11:00
17°C
Pjesërisht me re
Era: 0.7 m/s
17:00
19°C
Vranësirë
Era: 1.2 m/s
23:00
16°C
Shi
Era: 0.3 m/s

Nesër

17:00
16°C
Shi
Era: 2.4 m/s
11:00
15°C
Shi i fortë
Era: 1.9 m/s
17:00
16°C
Shi
Era: 2.4 m/s
23:00
15°C
Shi
Era: 3.0 m/s

Pasneser

14:00
19°C
Shi i fortë
Era: 4.0 m/s
5:00
14°C
Rreshje shiu
Era: 3.6 m/s
14:00
19°C
Shi i fortë
Era: 4.0 m/s
20:00
15°C
Shi
Era: 2.0 m/s

Parashikimi Javor

E Shtune
10 Tet
05:00
13°C
Shi
4.5mm shi
1015.8hPa
11:00
15°C
Shi i fortë
5.5mm shi
1014.8hPa
17:00
16°C
Shi
2.2mm shi
1011.4hPa
23:00
15°C
Shi
4.8mm shi
1009.7hPa
E Diel
11 Tet
05:00
14°C
Rreshje shiu
1.0mm shi
1004.8hPa
14:00
19°C
Shi i fortë
5.1mm shi
1001.7hPa
20:00
15°C
Shi
2.7mm shi
1003.4hPa
E Hene
12 Tet
02:00
13°C
Shi
1.6mm shi
1007.4hPa
08:00
12°C
Pjesërisht me re
0mm shi
1010.2hPa
14:00
15°C
E hapur, pak re
0mm shi
1012.2hPa
20:00
11°C
Pjesërisht me re
0mm shi
1014.9hPa
E Marte
13 Tet
02:00
10°C
Pjesërisht me re
0mm shi
1016.4hPa
08:00
9°C
Qiell i hapur
0mm shi
1017.2hPa
14:00
17°C
E hapur, pak re
0mm shi
1016.2hPa
20:00
14°C
Pjesërisht me re
0mm shi
1017.1hPa
E Merkure
14 Tet
02:00
13°C
Vranësirë
0mm shi
1017.2hPa
08:00
11°C
Vranësirë
0mm shi
1017.8hPa
14:00
15°C
Shi
4.1mm shi
1017.9hPa
20:00
13°C
Shi
2.1mm shi
1018.3hPa
E Enjte
15 Tet
02:00
12°C
Shi
3.4mm shi
1018.3hPa
08:00
12°C
Shi i fortë
6.8mm shi
1018.5hPa
14:00
17°C
Pjesërisht me re
0mm shi
1018.9hPa
20:00
15°C
Pjesërisht me re
0mm shi
1019.3hPa
E Premte
16 Tet
02:00
12°C
Vranësirë
0mm shi
1020.4hPa
08:00
12°C
Pjesërisht me re
0mm shi
1021.4hPa
14:00
17°C
Qiell i hapur
0mm shi
1020.7hPa
20:00
13°C
Pjesërisht me re
0mm shi
1021.2hPa

Pamje Satelitore >

Zmadho!
"copyright {2013} EUMETSAT"

Tirana ka nje klime subtropikale, ku cdo vere bie me shume se 40 mililitra shi, me vere te nxehte e me lageshtire dhe dimer relativisht te ftohte dhe te lagesht. Cdo vit ne rrethina bien rreshje debore por ne qytet rralle dhe regjistrohen vetem disa ore ne vit.

Bashkia e Tiranes eshte e pozicionuar ne kordinatat (41.33°N, 19.82°E), rreth 32 kilometra brenda ne toke. Lartesia mesatare eshte rreth 110 metra mbi nivelin e detit, me piken me te larte 1828m ne Malin me Gropa. Qyteti eshte i rrethuar kryesisht me kodra dhe Malin e Dajtit ne Lindjen.

Lumi i Tiranes pershkon mes per mes qytetin, ndersa Liqeni Artificial si dhe Liqeni i Paskuqanit, i Farkes dhe i Tufines perbejne burimet ujore te qytetit

Tirana ndodhet ne te njejtin paralel me Napolin, Madridin, Stambollin dhe ne te njejtin meridian me Budapestin dhe Krakoven

Tirana has a humid subtropical climate (Cfa in the Köppen climate classification) and receives just enough summer precipitation to avoid Köppen's Csa Mediterranean climate classification, since every summer month has more than 40 millimetres (1.6 in) of rainfall,[16] with hot and moderately dry/humid summers and cool and wet winters. Some snow falls almost every winter, but it usually melts quickly.

The Municipality of Tirana is located at (41.33°N, 19.82°E) in Tirana County, about 32 kilometers (20 mi) inland. Tirana's average altitude is 110 meters (360 ft) above sea level and its highest point measures 1,828 m (5,997.38 ft) at Mali me Gropa. The city is mostly surrounded by hills, with Dajti Mountain on the east and a slight valley opening on the north-west overlooking the Adriatic Sea in the distance. The Tiranë river runs through the city, as does the Lanë stream. The city borders the surrounding municipalities of Paskuqan, Dajt, Farkë, Vaqarr, Kashar and Kamëz.

The city has four artificial lakes: the Tirana Artificial Lake around which was built the Big Park, Paskuqani Lake, Farka Lake, and Tufina Lake.

Tirana is on the same parallel as Naples, Madrid, Istanbul, and New York, and on the same meridian as Budapest and Kraków.