Sot

11:00
24°C
E hapur, pak re
Era: 2.1 m/s
17:00
27°C
E hapur, pak re
Era: 1.8 m/s
23:00
22°C
Qiell i hapur
Era: 1.5 m/s
5:00
20°C
E hapur, pak re
Era: 0.5 m/s

Nesër

17:00
27°C
Qiell i hapur
Era: 2.6 m/s
11:00
25°C
Qiell i hapur
Era: 2.5 m/s
17:00
27°C
Qiell i hapur
Era: 2.6 m/s
23:00
21°C
Qiell i hapur
Era: 1.5 m/s

Pasneser

14:00
28°C
Qiell i hapur
Era: 2.8 m/s
5:00
17°C
E hapur, pak re
Era: 0.7 m/s
14:00
28°C
Qiell i hapur
Era: 2.8 m/s
20:00
23°C
Qiell i hapur
Era: 1.5 m/s

Parashikimi Javor

E Premte
03 Korr
05:00
20°C
E hapur, pak re
0mm shi
1023.4hPa
11:00
25°C
Qiell i hapur
0mm shi
1023.7hPa
17:00
27°C
Qiell i hapur
0mm shi
1021.8hPa
23:00
21°C
Qiell i hapur
0mm shi
1024.8hPa
E Shtune
04 Korr
05:00
17°C
E hapur, pak re
0mm shi
1024.2hPa
14:00
28°C
Qiell i hapur
0mm shi
1021.4hPa
20:00
23°C
Qiell i hapur
0mm shi
1020.8hPa
E Diel
05 Korr
02:00
20°C
Qiell i hapur
0mm shi
1021.2hPa
08:00
22°C
Pjesërisht me re
0mm shi
1021.2hPa
14:00
28°C
Pjesërisht me re
0mm shi
1019.0hPa
20:00
24°C
Qiell i hapur
0mm shi
1018.7hPa
E Hene
06 Korr
02:00
20°C
Qiell i hapur
0mm shi
1019.6hPa
08:00
22°C
Qiell i hapur
0mm shi
1019.5hPa
14:00
28°C
E hapur, pak re
0mm shi
1016.9hPa
20:00
25°C
Qiell i hapur
0mm shi
1017.0hPa
E Marte
07 Korr
02:00
22°C
Qiell i hapur
0mm shi
1018.2hPa
08:00
23°C
Rreshje të lehta
0.5mm shi
1018.3hPa
14:00
28°C
Qiell i hapur
0mm shi
1016.1hPa
20:00
25°C
Qiell i hapur
0mm shi
1016.2hPa
E Merkure
08 Korr
02:00
22°C
Qiell i hapur
0mm shi
1016.8hPa
08:00
24°C
Qiell i hapur
0mm shi
1016.5hPa
14:00
30°C
Qiell i hapur
0mm shi
1013.7hPa
20:00
28°C
Qiell i hapur
0mm shi
1011.2hPa
E Enjte
09 Korr
02:00
25°C
Qiell i hapur
0mm shi
1011.6hPa
08:00
26°C
Qiell i hapur
0mm shi
1011.1hPa
14:00
33°C
Qiell i hapur
0mm shi
1008.7hPa
20:00
31°C
Qiell i hapur
0mm shi
1007.2hPa

Pamje Satelitore >

Zmadho!
"copyright {2013} EUMETSAT"

Tirana ka nje klime subtropikale, ku cdo vere bie me shume se 40 mililitra shi, me vere te nxehte e me lageshtire dhe dimer relativisht te ftohte dhe te lagesht. Cdo vit ne rrethina bien rreshje debore por ne qytet rralle dhe regjistrohen vetem disa ore ne vit.

Bashkia e Tiranes eshte e pozicionuar ne kordinatat (41.33°N, 19.82°E), rreth 32 kilometra brenda ne toke. Lartesia mesatare eshte rreth 110 metra mbi nivelin e detit, me piken me te larte 1828m ne Malin me Gropa. Qyteti eshte i rrethuar kryesisht me kodra dhe Malin e Dajtit ne Lindjen.

Lumi i Tiranes pershkon mes per mes qytetin, ndersa Liqeni Artificial si dhe Liqeni i Paskuqanit, i Farkes dhe i Tufines perbejne burimet ujore te qytetit

Tirana ndodhet ne te njejtin paralel me Napolin, Madridin, Stambollin dhe ne te njejtin meridian me Budapestin dhe Krakoven

Tirana has a humid subtropical climate (Cfa in the Köppen climate classification) and receives just enough summer precipitation to avoid Köppen's Csa Mediterranean climate classification, since every summer month has more than 40 millimetres (1.6 in) of rainfall,[16] with hot and moderately dry/humid summers and cool and wet winters. Some snow falls almost every winter, but it usually melts quickly.

The Municipality of Tirana is located at (41.33°N, 19.82°E) in Tirana County, about 32 kilometers (20 mi) inland. Tirana's average altitude is 110 meters (360 ft) above sea level and its highest point measures 1,828 m (5,997.38 ft) at Mali me Gropa. The city is mostly surrounded by hills, with Dajti Mountain on the east and a slight valley opening on the north-west overlooking the Adriatic Sea in the distance. The Tiranë river runs through the city, as does the Lanë stream. The city borders the surrounding municipalities of Paskuqan, Dajt, Farkë, Vaqarr, Kashar and Kamëz.

The city has four artificial lakes: the Tirana Artificial Lake around which was built the Big Park, Paskuqani Lake, Farka Lake, and Tufina Lake.

Tirana is on the same parallel as Naples, Madrid, Istanbul, and New York, and on the same meridian as Budapest and Kraków.