Tirana

Sot

23:00
23°C
Qiell i hapur
Era: 1.4 m/s
5:00
22°C
Qiell i hapur
Era: 1.2 m/s
11:00
32°C
Qiell i hapur
Era: 2.2 m/s
17:00
33°C
E hapur, pak re
Era: 3.5 m/s

Nesër

17:00
34°C
E hapur, pak re
Era: 3.5 m/s
11:00
33°C
E hapur, pak re
Era: 2.5 m/s
17:00
34°C
E hapur, pak re
Era: 3.5 m/s
23:00
27°C
Rreshje shiu
Era: 2.0 m/s

Pasneser

11:00
28°C
Qiell i hapur
Era: 3.2 m/s
5:00
23°C
E hapur, pak re
Era: 1.0 m/s
11:00
28°C
Qiell i hapur
Era: 3.2 m/s
17:00
26°C
E hapur, pak re
Era: 1.8 m/s

Parashikimi Javor

E Shtune
05 Sht
05:00
22°C
Qiell i hapur
0mm shi
1014.4hPa
11:00
33°C
E hapur, pak re
0mm shi
1015.7hPa
17:00
34°C
E hapur, pak re
0mm shi
1012.6hPa
23:00
27°C
Rreshje shiu
2.8mm shi
1013.8hPa
E Diel
06 Sht
05:00
23°C
E hapur, pak re
0mm shi
1014.1hPa
11:00
28°C
Qiell i hapur
0mm shi
1015.4hPa
17:00
26°C
E hapur, pak re
0mm shi
1015.3hPa
E Hene
07 Sht
02:00
19°C
E hapur, pak re
0mm shi
1015.8hPa
08:00
21°C
E hapur, pak re
0mm shi
1015.6hPa
14:00
27°C
Qiell i hapur
0mm shi
1015.0hPa
20:00
22°C
Qiell i hapur
0mm shi
1014.9hPa
E Marte
08 Sht
02:00
18°C
Qiell i hapur
0mm shi
1014.6hPa
08:00
20°C
Pjesërisht me re
0mm shi
1014.2hPa
14:00
27°C
Qiell i hapur
0mm shi
1013.8hPa
20:00
21°C
E hapur, pak re
0mm shi
1014.4hPa
E Merkure
09 Sht
02:00
18°C
Qiell i hapur
0mm shi
1015.2hPa
08:00
20°C
Pjesërisht me re
0mm shi
1016.1hPa
14:00
28°C
Pjesërisht me re
0mm shi
1015.4hPa
20:00
22°C
Vranësirë
0mm shi
1015.2hPa
E Enjte
10 Sht
02:00
20°C
Vranësirë
0mm shi
1014.5hPa
08:00
20°C
Shi
1.9mm shi
1014.6hPa
14:00
21°C
Rreshje shiu
2.3mm shi
1014.6hPa
20:00
20°C
E hapur, pak re
0mm shi
1014.4hPa
E Premte
11 Sht
02:00
17°C
Pjesërisht me re
0mm shi
1014.2hPa
08:00
19°C
E hapur, pak re
0mm shi
1013.6hPa
14:00
25°C
Qiell i hapur
0mm shi
1012.8hPa
20:00
20°C
Qiell i hapur
0mm shi
1014.1hPa

Pamje Satelitore >

Zmadho!
"copyright {2013} EUMETSAT"

Tirana ka nje klime subtropikale, ku cdo vere bie me shume se 40 mililitra shi, me vere te nxehte e me lageshtire dhe dimer relativisht te ftohte dhe te lagesht. Cdo vit ne rrethina bien rreshje debore por ne qytet rralle dhe regjistrohen vetem disa ore ne vit.

Bashkia e Tiranes eshte e pozicionuar ne kordinatat (41.33°N, 19.82°E), rreth 32 kilometra brenda ne toke. Lartesia mesatare eshte rreth 110 metra mbi nivelin e detit, me piken me te larte 1828m ne Malin me Gropa. Qyteti eshte i rrethuar kryesisht me kodra dhe Malin e Dajtit ne Lindjen.

Lumi i Tiranes pershkon mes per mes qytetin, ndersa Liqeni Artificial si dhe Liqeni i Paskuqanit, i Farkes dhe i Tufines perbejne burimet ujore te qytetit

Tirana ndodhet ne te njejtin paralel me Napolin, Madridin, Stambollin dhe ne te njejtin meridian me Budapestin dhe Krakoven

Tirana has a humid subtropical climate (Cfa in the Köppen climate classification) and receives just enough summer precipitation to avoid Köppen's Csa Mediterranean climate classification, since every summer month has more than 40 millimetres (1.6 in) of rainfall,[16] with hot and moderately dry/humid summers and cool and wet winters. Some snow falls almost every winter, but it usually melts quickly.

The Municipality of Tirana is located at (41.33°N, 19.82°E) in Tirana County, about 32 kilometers (20 mi) inland. Tirana's average altitude is 110 meters (360 ft) above sea level and its highest point measures 1,828 m (5,997.38 ft) at Mali me Gropa. The city is mostly surrounded by hills, with Dajti Mountain on the east and a slight valley opening on the north-west overlooking the Adriatic Sea in the distance. The Tiranë river runs through the city, as does the Lanë stream. The city borders the surrounding municipalities of Paskuqan, Dajt, Farkë, Vaqarr, Kashar and Kamëz.

The city has four artificial lakes: the Tirana Artificial Lake around which was built the Big Park, Paskuqani Lake, Farka Lake, and Tufina Lake.

Tirana is on the same parallel as Naples, Madrid, Istanbul, and New York, and on the same meridian as Budapest and Kraków.